محل تبلیغات شما

به نام خدای سبحان - سلام علیکم

فرارسیدن شهادت امام رضا علیه‌السلام بر همگان تسلیت باد. یکی از شبهات درباره نحوه شهادت امام هشتم این است که آیا امام علم به خطر انگور مسموم نداشت و اگر داشت چرا از آن انگور مسموم تناول فرمود؟

پاسخ :

1 - امام رضا علیه‌السلام از بخش غیرسمّی انگور ابتدا تناول فرمود و بعد به اصرار مأمون (لعنة الله علیه) از قسمت سمّی مجبور به خوردن شد و هنگام اجبار علم به خطر مسمومیت اثری ندارد.

2 - در کتاب شریف کافی مرحوم کلینی (ره) روایاتی تحت باب (اَنَّ الائِمَّة علیهم‌السلام اِذا شاءُوا اَن یَعلَموا عُلِّمُوا) آورده به معنای آنکه (امامان هرگاه بخواهند چیزی را بدانند به آنها تعلیم داده می‌شود). اما این را باید دانست که اگر قرار باشد امام در همه امور از خزانه‌ی غیب استفاده کند دیگر نمی‌تواند الگوی انسان معمولی باشد. پس بجز مواردی که امام اراده فرماید در بقیه مواقع از راه طبیعی زندگی می‌کند و مثلاً در برخورد با انگور و نظایر آن مثل من و شما خواهد بود و چه بسا این همان مفهوم آیه 110 سوره مبارکه کهف است که می‌فرماید : (اِنَّما اَنا بَشرٌ مِثلُکُم ./ من (پیامبر) فقط بشری هستم مثل شما .)

حاصل این دو نکته آن است که شواهد و قرائن نشان می‌دهد اولاً امام به اجبار از انگور مسموم تناول فرمود و ثانیاً بنای ائمه علیهم‌السلام هم استفاده همیشگی و دائمی از علم غیب (که به اجازه خدای سبحان دارند) نبوده است.

و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین / منبر اینترنتی : cmenbar@

نونیِ صفر، سه بُرش از صحنه واقعی شهادت مظلومانه رزمندگان

مبنای قرآنی و عقلی شعار مرگ بر آمریکا

از حقوق نجومی برخی مدیران تا درخواست کسر حقوق یک مسئول معروف!

امام ,انگور ,علم ,تناول ,مسموم ,رضا ,است که ,رضا علیه‌السلام ,انگور مسموم ,امام رضا ,فرمود و ,انگور مسموم تناول

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها